Słowniczek

Rozwód – kończy małżeństwo. Unieważnienie prawnie ważnego związku. Może być ze względu na żądanie jednego lub obojga partnerów. W niektórych krajach musi być poprzedzony okresem separacji. W Europie rozpada się ponad 50% małżeństw. W Polsce według danych z roku 2009  65,3 tys., najczęstszymi przyczynami były: niezgodność charakterów , zdrada oraz nadużywanie alkoholu.

Separacjaorzeczona przez sąd decyzja o częściowym rozdzieleniu małżonków. Według prawa – uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Nie mogą z tego powodu ucierpieć małoletnie dzieci. W tym czasie partnerzy nie mogą wkraczać w nowy związek. Sąd może znieść separację na żądanie obojga małżonków.

Miłość – według definicji jest to pragnienie szczęścia dla innej osoby. Silna więź i emocje. Wyróżnia się następujące typy miłości:

Agape – czyli miłość bezinteresowna, altruistyczna, więź duchowa, często motywowana religią

Philia – powszechnie znana jako miłość platoniczna. Jest ona przyjacielska, wierna, bezinteresowna i lojalna. Brak w niej seksu i zmysłowości.

Eros –  miłość twórcza, romantyczna. Szczególną rolę odgrywają tu uczucia takie jak sentyment, tęsknota oraz pragnienie.

Sexus – miłość wyrażana poprzez zbliżenia seksualne. Kontakt fizyczny, zmysłowość i pożądanie są niezwykle intensywne. Zazwyczaj stan ten objawia się na początku zakochania.

Narcyzm – czyli krótko mówiąc miłość do samego siebie, egoistyczny samo zachwyt.

Intymnośćczyli bliskość, wzmacnia więzi partnerów, przywiązanie do siebie. Budowa intymnych relacji polega na wzajemnym dogłębnym poznawaniu się nawzajem, tworzeniu relacji, odkrywaniu najgłębszych uczuć, cech.  Zrozumienie partnera.

Namiętność – utrata kontroli pod wpływem silnych emocji, pożądania drugiej osoby.  Połączenie gwałtownych uczuć i pasji.

Zaangażowaniejest konieczne do zbudowanie stałego związku, Po etapie zakochania należy podjąć decyzję angażowania się w związek lub rozstania. Zaangażowanie utrzymuje dojrzałą miłość. Ważne jest aby było równe z obu stron, nie można dopuścić do sytuacji gdy jedna osoba tylko daje, a druga bierze.

Zdradamożna ją określić jako celowe i świadomie zawiedzenie zaufania partnera.  Trudno określić co już jest zdradą, a co jeszcze nie. Tą kwestię każdy powinien rozważyć indywidualnie. Dla jednych zdradą jest już samo pożądliwe spojrzenie, dla innych wieloletni regularny seks.

Toksyczny związek – związek, który odbiera radość z życia, niszczy nas od wewnątrz, zabiera wiarę w miłość oraz wysysa z nas energię. Często jedno z partnerów stosuje przemoc fizyczną, psychiczną, ekonomiczną lub inne. Trudny do zakończenia. Ofiara często jest zaślepiona złudzeniem miłości bądź nie ma siły i odwagi odejść

Chorobliwa zazdrośćzespół Otella, skrajna odmiana zazdrości. Objawy to min. Ciągłe podejrzewanie partnera o zdradę, kontrola jego działań, zachowań, sprawdzanie sms-ów, e-maili, podsłuchiwanie rozmów. Zdarza się, że doprowadza do depresji, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do samobójstwa. Odbiera zdolność racjonalnego myślenia. Często występuje u osób z niską samooceną.

Nieudany związekczyli związek wywołujący wiele bólu i cierpienia. Brak wzajemnego zrozumienia oraz niemożność porozumiewania się czynią wspólne życie męczące i uciążliwe.

Oznaki miłości – kobiece sposoby okazywania miłości to zazwyczaj słowa, gesty oraz drobne upominki jak np. kwiaty. Mężczyźni najczęściej wyrażają miłość poprzez niesienie pomocy ukochanej, snucie wspólnej przyszłości oraz zasięganie opinii partnerki.

Rozwody w Polsce statystyka
– 2/3 wniosków o rozwód wnoszą kobiety
- w ok. 70% przypadkach sąd nie orzeka winy; ok. 3% - winę ponosi kobieta, ok. 20% - winę ponosi mężczyzna
- w miastach rozwodzi się ok. 3 razy więcej małżeństw niż na wsiach
- w większości przypadków powodem rozwodu jest niezgodność charakterów
- od 2005 roku ilość rozwodów w Polsce nie spada poniżej 65 tys. rocznie

Seks z miłości – połączenie miłości emocjonalnej i fizycznej

Idealny związek – to według psychologów taki, w którym partnerzy są odpowiednio dobrani nie tylko pod względem charakterów, ale mają zbliżony światopogląd i plany na przyszłość. Im więcej podobieństw, tym mniej kłótni.

Zdrada – zdradzamy z ciekawości, bądź czegoś w związku nam brakuje i tego szukamy. W małżeństwie jest to niedochowanie wierności. Wyróżnia się 4 podstawowy typy zdrady:

Psychiczna – najtrudniejsza do pogodzenia się z nią bądź wybaczenia. Najczęściej myśl, że nie jesteśmy wystarczający dla partnera  jest bardzo bolesna i trudno ją wybaczyć. Zdrada ta następuje, gdy zakochamy się w kimś innych niż nasz partner.

Emocjonalna – to już sama myśl o seksie z kiś innym niż partner, pożądanie kogoś innego, z pozoru flirt ale również oglądanie pornografii. Zdradzamy w ten sposób najczęściej ponieważ wygasają w nas gorące uczucia i ekscytacja wobec partnera, chcemy jak dawniej poczuć dreszczyk emocji przy zalotnym spojrzeniu czy fantazjach

Fizyczna – zazwyczaj jest to seks z inną osobą niż nasz partner. Czasami jednak niektórzy za zdradę uznają już pocałunek lub inny rodzaj kontaktu fizycznego, Najczęściej wiąże się z brakiem zaangażowania emocjonalnego.